Рекомендації по раціональному харчуванню в медичному кабінеті «Материнка»
Це розумне харчування. Під час прийому їжі ми маємо мати добрий настрій.
Слова подяки за приготовану їжу,подану їжу треба казати всім. Процес вживання їжі має бути в спокійній обстановці, не треба відволікатися на інші заняття : читання, перегляд телепередач.
2.Найкращий час для прийому їжі з 12 до 20 годин. Тоді активно виділяються травні соки і ферменти по всьому шлунково-кишковому тракті – це дає можливість організму активно перетравлювати і засвоювати їжу.
3.Харчову грудку жувати треба здоровій людині 40 разів.
З захворюванням шлунково-кишкового тракту 100 разів.
4.Воду пити за 1 годину до прийому їжі і через 3-4 години після, щоб не перешкоджати травлення і засвоюванню їжі, тому, що соки в шлунку розводяться водою, що погіршує процес травлення.
5.Кількість прийомів їжі має бути 1-2 рази на день. У людей з захворюваннями шлунково-кишкового тракту приймати їжу потрібно 4-5 разів на день, дрібними порціями.
6.Варена їжа при попаданні в шлунково-кишковий тракт викликає збільшення лейкоцитів в периферичній крові, що зменшує і виснажує можливість імунної системи боротися з хворобами.
7. Кількість їжі на один прийом має вміщуватись в 2-х жменях людини (200-300 мл).
Переїдання перевантажує ШКТ і приводить до порушень його роботи, їжа там починає загнивати, це супроводжується диспепсією і навіть отруєнням їжею.
8. Не рекомендується змішувати вуглеводи з білками, а отже вживати зелень можна і з білками, і з вуглеводами.
9. Вживання молока негативно позначається на стані здоров’я дорослої людини, бо молоко є призначеним харчуванням для немовлят. У дорослої людини відсутні ферменти для перетравлювання білка казеїну, що є в молоці і це може призвести в кінцевому результаті до таких захворювань, як мігрень, закреп, рак, катаракта, хронічна втома, алергії, шлунково-кишкові кровотечі, аутизм, діабет 1 типу, ішемічна хвороба серця, хвороби суглобів.
Вживання м’яса, теж недоцільно ,бо організм пересичується трупними ядами: кадаверін, нейтрін,які негативно впливають на тіло людини. У південних народів (по Атерову) є такий вид катування:харчування одним м’ясом і через 2 тижні тіло людини починає розкладатися і людина помирає.
10. 30% людей на планеті мають непереносимість до глютену, що приводить у них до таких хвороб і аутоімунних розладів:
- Тиреоїдит
- Бронхіт
- Шизофренія
- Алкоголізм.
11. Нейрогенез це утворювання нейронів у дорослої людини. Утворюють вони із стовбурових клітин протягом усього життя. Для покращення нейрогенезу потрібно знизити калорії до 20-30%, потрібно короткочасне голодування (починати з посту).
Погіршення нейрогенезу викликають:
- Насичені жири
- Алкоголь
- Куріння
- Переїдання
- Варена, жарена, копчена їжа, та занадто жирна.
Надбання нових знань, стимулює нейрогенез.
- Флавоноїди (гіркий шоколад,чорниця,омега з жирні кислоти (морська риба,товстолобик).
- Темні сорти вишень і черешень, виноград темних сортів.
- Хрустка їжа.
- Приємні умови.
Питання їжі особливо актуально постає серед відвідувачів МЦ “Материнка”, так як в процесі лікування вен без операції щадним методом Терновської Тамари Олексіївни надаємо дієві рекомендації по збереженню судинної системи в гарному станні.
Будьте здорові! Бережіть себе!
www.materinka.org
+380508078724