Розглянемо висновки ВООЗ щодо питань харчування, в процесі стандартного огляду інформації, що допомогає максимально покращувати якість життя в тому числі і пацієнтам, котрі планують лікувати варикоз без операйції методом Терновської Т.О.
ВСЕСВІТНЯ ОРГАНІЗАЦІЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я (ВООЗ) ДОБАВИЛА М’ЯСО ДО КАНЦЕРОГЕНІВ
А чи знаєте, що 26 жовтня 2015 року експерти з 10 країн світу представили результати вивчення 800 наукових робіт, які були проведені за останні 20 років з доказами того, що між споживанням м’яса (м’ясних продуктів) та розвитком різних типів раку у людини є зв’язок.
Всесвітня Організація Здоров’я, вивчивши ці дані, дійшла висновку, що м’ясо та м’ясні продукти – канцерогенні та можуть призвести до розвитку ракових захворювань.
Відкрийте для себе офіційний список канцерогенів ВООЗ і по пошуковому запиту «meat» ви його знайдете (м’ясо).
Оброблене м’ясо – це солене, копчене та інше м’ясо, яке піддалося обробці з метою покращення смаку чи тривалості зберігання (шинка, м’ясні консерви чи ковбаси) – присвоєно статус канцерогена групи І
Науково доказано, що воно призводить до розвитку раку. Зокрема, кожні 50 г щоденно вживаного обробленого м’яса на 18% збільшують ризик розвитку раку прямої кишки.
До речі, в цю ж групу канцерогенності входить формальдегід, табак, азбест та вихлопи дизельних двигунів.
А червоному м’ясу – це м’ясо корів, телят, кіз, свиней, баранів, коней – присвоєно статус канцерогена групи 2А.
В висновку експертів відзначається, що щоденне споживання цього м’яса «можливо канцерогенне» і «може збільшити шанси розвитку раку прямої кишки», раку простати і раку підшлункової залози.
Дана інформація висвітлена на сайті медичного кабінету “Материнка” в звязку з тим, що розглядаємо пацієнта, котрий бажає лікувати варикоз без операції методом Терновської Т.О. як цілісну одиницю. Харчування ж впливає на функціонування всіх органів і систем.