Раціональне харчування (від лат. ratio – розумний) – це достатнє в кількісному й повноцінне в якісному відношенні харчування; фізіологічно повноцінне харчування здорових людей із врахуванням їх віку, статті, характеру праці та інших факторів.
Основа раціонального харчування — збалансованість, тобто оптимальне співвідношення компонентів їжі. За такого харчування до організму надходять різноманітні поживні речовини в кількостях, необхідних для нормальної життєдіяльності людини.
Правильне харчування — перший ключ до здоров’я i доброго самопочуття, без яких важко досягнути максимальної працездатності. Рівновага в організмі, яка приводить до здоров’я, починається з їжі, яку ми cпоживаємо. Відмітимо основні моменти:
Під час прийому їжі ми маємо мати добрий настрій. В релігійній сім’ї батько чи старший член сім’ї перед їдою читає молитву і дякує Богові, природі за можливість споживати їжу. Слова подяки за приготовану і подану їжу треба казати всім. Процес вживання їжі має бути в спокійній обстановці. Не треба відволікатися на інші заняття: читання, перегляд гаджетів і т.і.
Найкращий час для прийому їжі з 12-ої до 20 години. В цей час активно виділяються травні соки і ферменти по всьому шлунково-кишковому тракту, що дає можливість організму активно перетравлювати і засвоювати їжу.
З 4-ої ночі 12 години дня організм очищується від токсинів.
З 20-ої до 4 години ночі іде засвоєння їжі.
Жувати харчову грудочку треба здоровій людині 40 разів, людям з захворюваннями шлунково-кишкового тракту – 100 разів. В роті є ферменти – амілаза, ліпаза, мальтаза, які розщеплюють вуглеводи і жири.
Воду необхідно пити за 1 годину до прийому їжі і через 3-4 години після, щоб не перешкодити травленню і засвоюванню їжі, розводячи виділені в шлунку травні соки.
Кількість прийомів їжі має бути 1-3 рази на день.